Johnny Rankin Trophy (Open 25)

Online Entry: https://www.cyclingtimetrials.org.uk/race-details/15334

Event Info

Due to increased traffic levels on the A189 Spine Road course, this year’s Johnny Rankin Trophy saw the event moved to an early Sunday morning start, rather than the traditional midweek evening fixture. The event was kindly sponsored by Scott Sports UK and Simms Cycle Workshop and with a field of 90 competitors, thankfully the weather played ball and we were treated to a warm, sunny and dry day.

There were two Scott Cadence Helmets up for grabs as part of a big prize pot – one for the rider with the most improved times (taken from the results from last season’s race against the times of this event) - this won by Stephen Hill of Alnwick CC who managed to carve an impressive 8mins 50secs off his time. Blaine Mecalf of Team Swift had a good day on the bike, coming third overall (52:54) and his race number was drawn from the hat back at HQs for the second Scott Cadence helmet. David Hordon of Barnesbury CC was the first rider to get the event underway at 8:01, and this year’s scratch position was taken up by Keith Murray of DRAG2ZERO for the third successive year. Keith secured his hat-trick of wins with a time of 51:02 and once again lifted the Johnny Rankin Trophy – he had some kind words for the event organisers and fellow competitors, before shooting off for a cool-off swim in Ellerton Lake with his boys! There were some impressive rides by Barnesbury CC members, notably Jamie Johnson (58:59) – 2nd fastest road bike. In the Barnesbury CC Handicap, Stephen McIntosh took first place and won the Jack Burnley Trophy (1:04:11), Gareth Davies 2nd (1:23:38), and Kyle Spence 3rd (1:05:24). The Stan Sadler Trophy for the Fastest Barnesbury CC Novice was awarded to John Routledge who clocked an impressive 57:10 on the 25 mile course (26.239 MPH).

Special thanks to the following, without whom, the event could not have been possible: Dennis Fuller (Pusher Off), Peter & Frances Schultz (Timekeepers), Ewa Johnson, Geoff Turner, Eric Potts, Peter Wann, Trevor Leightley, Peter Manners, Mick Bradshaw and Michael Dyson (Marshals), Caroline & George, Laura & Izzy (refreshments), and finally Brian Bayne for his IT wizardry in event HQs and carrying out the presentations.

Most Improved Riders
Bib FullName Club 2016 Time 2017 Time Delta Δ Time Delta Δ %
167 Stephen Hill Alnwick Cycling Club 01:14:26 01:05:36 00:08:50 -13.5
159 Stephen McIntosh Barnesbury CC 01:11:52 01:04:11 00:07:41 -12
117 Lewis Timmins Muckle CC 01:00:11 00:56:45 00:03:26 -6
101 Keith Murray DRAG2ZERO 00:53:54 00:51:02 00:02:52 -5.6
169 Derek McGuire Alnwick Cycling Club 01:09:42 01:06:54 00:02:48 -4.2
108 Ken Thursby Tyneside Vagabonds CC 00:56:59 00:55:14 00:01:45 -3.2
128 Dean Madden Barnesbury CC 00:58:48 00:57:31 00:01:17 -2.2
171 Neil Dick North Shields Polytechnic A/C 01:08:03 01:07:53 00:00:10 -0.2
113 Anthony Waterston Barnesbury CC 00:55:58 00:55:53 00:00:05 -0.1
161 Stephen Underhill Barnesbury CC 01:04:24 01:04:19 00:00:05 -0.1
174 Paul Mitchell Blaydon CC 01:10:10 01:10:08 00:00:02 0
Team Results (Team of 3 from same Club, Team Auto Collated based on Time)
Postion Club Riders First Second Third Total
1 Tyneside Vagabonds CC Adam Wild, Ken Thursby, Simon Gibbs 00:51:44 00:55:14 00:55:36 02:42:34
2 Derwentside CC Collin Humphrey, Chris Mather, Tim Nichol 00:54:19 00:54:57 00:57:23 02:46:39
3 Blaydon CC Ross Walton, Justin Ramel, Hedley Fletcher 00:54:18 00:55:42 00:57:02 02:47:02
4 Team Swift Blaine Metcalf, Harry Walker, Craig Fenwick 00:52:54 00:57:02 00:58:20 02:48:16
5 Muckle CC Kris Whitelaw, Colin Humphrey, Lewis Timmins 00:55:33 00:56:18 00:56:45 02:48:36
6 Barnesbury CC Anthony Waterston, John Routledge, Dean Madden 00:55:53 00:57:10 00:57:31 02:50:34
7 Sunderland Clarion Tom Whelan, Kris Adlington, Tom Guy 00:55:55 00:55:56 00:59:23 02:51:14
8 Derwentside CC Michael Todd, Wayne Coates, Simon Emsley 00:57:30 00:57:51 00:58:59 02:54:20
9 Cramlington CC Adam Wilson, Darren Stow, Liam Whitelaw 00:57:09 00:58:17 01:00:35 02:56:01
10 Tyneside Vagabonds CC David Robinson, Russell Hughes, Patrick Deane 00:58:37 01:00:08 01:00:37 02:59:22
11 Blaydon CC Peter Herdman, Ben Osborne, Gemma Hutchins 00:57:10 01:02:18 01:04:18 03:03:46
12 Barnesbury CC Jamie Johnson, Stephen McIntosh, Stephen Underhill 00:58:59 01:04:11 01:04:19 03:07:29
13 Derwentside CC David Swainson, Neil Parkin, Raymond Bell 01:01:58 01:02:07 01:05:26 03:09:31
14 Tyneside Vagabonds CC Don Speight, Martin Rasmussen, Alan Macauley 01:01:40 01:03:46 01:07:54 03:13:20
15 Barnesbury CC James Allen, David Hordon, Kyle Spence 01:05:07 01:05:10 01:05:24 03:15:41
16 Alnwick Cycling Club Bryan Laycock, Stephen Hill, Derek McGuire 01:03:20 01:05:36 01:06:54 03:15:50
17 Sunderland Clarion Mark Tully, Kevin Hall, Stephen Kerr 01:01:06 01:01:40 01:15:41 03:18:27
18 Blaydon CC Paul Wright, Stephen Cummings, Paul Mitchell 01:04:19 01:08:16 01:10:08 03:22:43

Full Results

PositionRiderNameClubTimeAvg Spd
(mph)
Comments
1Keith MurrayDRAG2ZERO 51:02 29.39 Johnny Rankin Trophy
2Adam WildTyneside Vagabonds CC 51:44 28.99 2nd Men
3Blaine MetcalfTeam Swift 52:54 28.36 3rd Men & Scott Helmet Draw Winner
4Kris AtkinTeam Bottrill/HSS Hire 53:44 27.92  
5Ross WaltonBlaydon CC 54:18 27.62  
6Collin HumphreyDerwentside CC 54:19 27.62  
7Chris MatherDerwentside CC 54:57 27.30 1st V40 Prize
8Ken ThursbyTyneside Vagabonds CC 55:14 27.16  
9Phil HallBreeze Bikes RT 55:16 27.14  
10Kris WhitelawMuckle CC 55:33 27.00  
11Simon GibbsTyneside Vagabonds CC 55:36 26.98  
12Justin RamelBlaydon CC 55:42 26.93  
13Anthony WaterstonBarnesbury CC 55:53 26.84  
14Tom WhelanSunderland Clarion 55:55 26.83 1st Junior
15Kris AdlingtonSunderland Clarion 55:56 26.82  
16Colin HumphreyMuckle CC 56:18 26.64 1st V50
17Lewis TimminsMuckle CC 56:45 26.43 1st Road
18Daniel DixonGosforth RC 56:48 26.41  
19Hedley FletcherBlaydon CC 57:02 26.30  
20Harry WalkerTeam Swift 57:02 26.30  
21Henning SaelzerHoughton CC 57:08 26.25  
22Adam WilsonCramlington CC 57:09 26.25  
23Peter HerdmanBlaydon CC 57:10 26.24  
24John RoutledgeBarnesbury CC 57:10 26.24 Stan Sadler Trophy
25Ali BaileyGS Metro 57:18 26.18  
26Tim NicholDerwentside CC 57:23 26.14  
27Michael ToddDerwentside CC 57:30 26.09  
28Dean MaddenBarnesbury CC 57:31 26.08  
29Wayne CoatesDerwentside CC 57:51 25.93  
30Sean KennedyNorth Tyneside Riders CC 57:56 25.89  
31Darren StowCramlington CC 58:17 25.74  
32Craig FenwickTeam Swift 58:20 25.71  
33David RobinsonTyneside Vagabonds CC 58:37 25.59  
34Simon EmsleyDerwentside CC 58:59 25.43  
35Jamie JohnsonBarnesbury CC 58:59 25.43 2nd Road
36Tom GuySunderland Clarion 59:23 25.26 1st V60
37Mike HarrisNorthumbria Police CC 59:49 25.08  
38Andrew DicksonBerwick Wheelers Cycling Club 1:00:06 24.96  
39Russell HughesTyneside Vagabonds CC 1:00:08 24.94  
40Keith DavisonHadrian R.T 1:00:15 24.90  
41Liam WhitelawCramlington CC 1:00:35 24.76  
42Patrick DeaneTyneside Vagabonds CC 1:00:37 24.75  
43David PritchardKennoway Road Club 1:00:39 24.73  
44Paul RobsonHoughton CC 1:00:48 24.67  
45Mark TullySunderland Clarion 1:01:06 24.55  
46Christian BrownDarlington Tri Club 1:01:07 24.54  
47Sam MurrayDRAG2ZERO 1:01:38 24.34  
48Kevin HallSunderland Clarion 1:01:40 24.32  
49Don SpeightTyneside Vagabonds CC 1:01:40 24.32  
50Peter McewanBreeze Bikes RT 1:01:56 24.22  
51David SwainsonDerwentside CC 1:01:58 24.21  
52Neil ParkinDerwentside CC 1:02:07 24.15  
53Ben OsborneBlaydon CC 1:02:18 24.08  
54Colin GardenerRyton Tri Club 1:02:32 23.99  
55David LinsleyTyne & Wear Fire & Rescue Service CC 1:02:33 23.98  
56Peter IfflandNorthumbria Police CC 1:03:15 23.72  
57Bryan LaycockAlnwick Cycling Club 1:03:20 23.68  
58Martin RasmussenTyneside Vagabonds CC 1:03:46 23.52  
59Stephen McIntoshBarnesbury CC 1:04:11 23.37 Jack Burnley Trophy (00:44:11)
60Gemma HutchinsBlaydon CC 1:04:18 23.33 1st Women
61Stephen UnderhillBarnesbury CC 1:04:19 23.32  
62Paul WrightBlaydon CC 1:04:19 23.32  
63James AllenBarnesbury CC 1:05:07 23.04  
64David HordonBarnesbury CC 1:05:10 23.02  
65Kyle SpenceBarnesbury CC 1:05:24 22.94 Jack Burnley 3rd (00:45:24)
66Raymond BellDerwentside CC 1:05:26 22.92  
67Stephen HillAlnwick Cycling Club 1:05:36 22.87 Most Improved Rider. Scott Helmet Winner
68Neil CranstonBarnesbury CC 1:06:21 22.61  
69Derek McGuireAlnwick Cycling Club 1:06:54 22.42  
70Mike WoodisonGS Metro 1:07:37 22.18  
71Neil DickNorth Shields Polytechnic A/C 1:07:53 22.10  
72Alan MacauleyTyneside Vagabonds CC 1:07:54 22.09  
73Stephen CummingsBlaydon CC 1:08:16 21.97  
74Paul MitchellBlaydon CC 1:10:08 21.39  
75Michael WilliamsonGS Metro 1:13:56 20.29  
76Stephen KerrSunderland Clarion 1:15:41 19.82  
77Gareth DaviesBarnesbury CC 1:23:38 17.94 Jack Burnley 2nd Prize (00:44:38 HCap)

Events

View all events for 2017 >>

View all events for 2017 >>