Open 10

Online Entry: https://www.cyclingtimetrials.org.uk/race-details/18256

Event Info

Good conditions for the open 10 tonight especially as the forecast early event rain never materialised. Condition at event time were Sunny, 19 deg C 9mph WSW Winds and 1010mb pressure.

Things got a bit chaotic at the end of the event with a couple of on-course incidents slowing up the results calculations, so I'll get in touch with the Team and VET STD winners to arrange your prizes. Prize winners are all detailed below.

Congrats to John Routledge tonight who broke the Club record for the course tonight (for the 3rd time this season), and along with Jamie and Michael broke the Clubs 10 mile Team record with a time of 01:03:18 and placed as 1st Team overall. This record has stood since 1992, and was 01:05:44 and set by Paul Wildsmith, Sam Walton and Bruce Nichol, and if you aren't aware of how good they were, you can read about them here: http://barnesbury-cc.co.uk/pages/27/Greatest-Riders-Home

Many thanks to the marshals and helpers: Ray, Dan, Pete, Brian J, Simon, Clive, Gareth, Sharon and Trevor.

Jacks photos are available here:https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.2880756688607171&type=3

Team Results

Team Rider 1 Rider 2 Rider 3 R1T R2T R3T Total Prize
Barnesbury 1 John Routledge Jamie Johnson Michael Charlton 00:20:18 00:20:50 00:22:10 01:03:18 1st
Derwentside 1 Jay Pitt Michael Todd Neil Parkin 00:20:51 00:22:12 00:22:26 01:05:29 2nd
Blaydon 1 Neil Wilkinson Mark Whaley Venda Louise Pollock 00:21:51 00:21:53 00:22:00 01:05:44 -
Breeze Phil Hall Ian Simon Maddy Hall 00:20:06 00:22:37 00:24:27 01:07:10 -
Derwentside 2 Mark Herbert Michael Lynch Scott Mccance 00:22:29 00:22:32 00:22:34 01:07:35 -
Barnesbury 2 Adam Harrison Dean Madden Stephen Mcintosh 00:22:25 00:22:27 00:23:56 01:08:48 -
Blaydon 2 David Symes Carrie Brookes Paul Wright 00:22:00 00:23:30 00:23:37 01:09:07 -
Gosforth RC Daniel Dixon Richard Exley Joe Dixon 00:20:38 00:24:50 00:23:49 01:09:17 -
GS Metro Philip Kennell Nev Martin Dennis Fuller 00:20:34 00:21:31 00:27:29 01:09:34 -
Derwentside 3 David Swainson David Donaldson John Paul Herron 00:23:18 00:23:28 00:23:36 01:10:22 -
Barnesbury 3 Richard Glennie Stephen Hill William Sharman 00:23:58 00:24:09 00:24:59 01:13:06 -
Muckle Jen Mcmahon Nicola Mccoy Kevin Gunn 00:23:36 00:25:31 00:27:01 01:16:08  

Full Results

PositionRiderNameClubTimeAvg Spd
(mph)
Comments
1T HutchinsonTeam Kirkley Cycles 19:22 30.98 1st Male
2P HallBreeze Bikes RT 20:06 29.85 Joint 2nd Male (and 1st V40 STD - No Prize OPPR))
3G CrammondTeam Swift 20:06 29.85 Joint 2nd Male
4J RoutledgeBarnesbury CC 20:18 29.56 1st Team
5D DixonGosforth RC 20:38 29.08 1st Under 18 Male
6J MacbrideTeam Kirkley Cycles 20:38 29.08  
7H WalkerRevolver Racing 20:41 29.01  
8P KennellGS Metro 20:43 28.96 1st V50 STD (06:24) - Prize
9J JohnsonBarnesbury CC 20:50 28.80 1st Team
10J PittDerwentside CC 20:51 28.78 2nd Team
11S TysonRibble Pro Cycling 20:58 28.62 3rd V40 STD (+05:42) - Prize
12M SloanesBlumilk.com 21:13 28.28  
13A WilsonCramlington CC 21:18 28.17  
14I TaylorBlumilk.com 21:30 27.91  
15N MartinGS Metro 21:31 27.89 1st V60 STD (+06:08) - Prize
16R HughesTyneside Vagabonds CC 21:35 27.80  
17N WilkinsonBlaydon CC 21:51 27.46  
18C BeatyAllen Valley Velo 21:51 27.46  
19M WhaleyBlaydon CC 21:53 27.42  
20V PollockBlaydon CC 22:00 27.27 1st Female (and 2nd V40 STD 06:20- No Prize OPPR)
21D SymesBlaydon CC 22:00 27.27  
22M CharltonBarnesbury CC 22:10 27.07 1st Team
23C AllanAllen Valley Velo 22:11 27.05  
24M ToddDerwentside CC 22:12 27.03 2nd Team
25D LinsleyTyne & Wear Fire & Rescue Service CC 22:24 26.79  
26A HarrisonBarnesbury CC 22:25 26.77  
27N ParkinDerwentside CC 22:26 26.75 2nd Team
28D MaddenBarnesbury CC 22:27 26.73  
29P WatsonHadrian R.T 22:28 26.71  
30M HerbertDerwentside CC 22:29 26.69  
31A HenryZeus CRT 22:29 26.69  
32K HallSunderland Clarion 22:31 26.65  
33M RasmussenTyneside Vagabonds CC 22:31 26.65  
34M LynchDerwentside CC 22:32 26.63  
35S MccanceDerwentside CC 22:34 26.59  
36L StathamHoughton CC 22:34 26.59  
37I SimonBreeze Bikes RT 22:37 26.53  
38K DavisonHadrian R.T 22:59 26.11  
39L RiddenReifen Racing 23:00 26.09  
40D SwainsonDerwentside CC 23:18 25.75  
41B MaxwellBorder City Whs CC 23:25 25.62 1st V70 STD (+05:44) - Prize
42D DonaldsonDerwentside CC 23:28 25.57  
43C BrookesBlaydon CC 23:30 25.53 2nd Female
44J McmahonMuckle Cycle Club 23:36 25.42 3rd Female
45J HerronDerwentside CC 23:36 25.42  
46P WrightBlaydon CC 23:37 25.41  
47J DixonGosforth RC 23:49 25.19  
48K SibbaldZeus CRT 23:50 25.17  
49S McintoshBarnesbury CC 23:56 25.07  
50R GlennieBarnesbury CC 23:58 25.03  
51S HillBarnesbury CC 24:09 24.84  
52M HallBreeze Bikes RT 24:27 24.54 1st U18 Female
53R BellDerwentside CC 24:38 24.36  
54R ExleyGosforth RC 24:50 24.16  
55A MacdonaldSporting Club Gothic 24:50 24.16  
56W SharmanBarnesbury CC 24:59 24.02  
57T GuySunderland Clarion 25:04 23.94 2 min LS Pen
58S CookCestria C.C. 25:27 23.58  
59N MccoyMuckle Cycle Club 25:31 23.51  
60R GallerBlaydon CC 25:42 23.35  
61H HallBreeze Bikes RT 25:55 23.15  
62J AllenBarnesbury CC 26:14 22.87  
63J NormanBreeze Bikes RT 26:24 22.73  
64K GunnMuckle Cycle Club 27:01 22.21 4 min LS Pen
65P MitchellBlaydon CC 27:07 22.13  
66D FullerGS Metro 27:29 21.83  

Events

View all events for 2019 >>

View all events for 2019 >>